Elektryka w kamperze to temat, z którym każdy kto buduje kampera będzie musiał się zmierzyć. W tym artykule postaram się opowiedzieć jak poprawnie wykonać instalację elektryczną w kamperze nie popełniając przy tym podstawowych błędów.
Budowę elektryki w kamperze zawsze rozpoczynamy od projektu lub rysunku technicznego. Bardzo ważne jest aby przestrzegać wszystkich zasad bezpieczeństwa.
Na początek kilka podstaw. W zdecydowanej większości kamperów mamy do czynienia z dwoma niezależnymi instalacjami elektrycznymi. Pierwsza instalacja 12V zasilana prądem stałym DC, do której podłączona jest większość wyposażenia. Druga instalacja zasilana prądem zmiennym AC o napięciu 220~240V. Dużą zaletą prądu stałego jest to, że można go magazynować w akumulatorach lub generować przy pomocy alternatora oraz paneli fotowoltaicznych i turbin wiatrowych. Więcej o różnicach między prądem DC a AC znajdziesz tutaj
Dla większości wydaje się to oczywiste, ale na własne oczy widziałem instalacje w kamerach wykonane w całości ze sztywnych przewodów. Dlatego postanowiłem o tym napisać. Często budując kampera radzimy się elektryka, który buduje instalacje w domach. W związku z tym taka osoba może doradzić nam aby budować instalacje z drutu, bo on tak robi.
Zadając pytanie, dlaczego elektryka w twoim kamperze jest z drutu? Kilka razy otrzymałem odpowiedz, bo tak mi doradził elektryk. Taki specjalista może nie wiedzieć, że prąd AC, który mamy w domu doświadcza efektu naskórkowego. Oznacza to, że płynie on po obwodzie przewodu a nie w jego wnętrzu. W przypadku prądu stałego DC gdzie prąd płynie wyłącznie w jednym kierunku i przepływa przez duży przekrój przewodu, wykorzystanie drutu nie jest dobrym rozwiązaniem. Zastosowanie drutu znacznie utrudni przepływ prądu DC w takiej instalacji ze względu na gęstość przewodu. Tak więc do elektryki w kamperze zasilanej prądem DC zawsze używaj linki.
Większość z nas na swoje wyjazdy kamperem chce zabrać ze sobą np. ekspres do kawy. Jak wiemy podłączenie ekspresu bezpośrednio do akumulatora nic nam nie da bo nie będzie on działał. Niemniej jednak przy wykożystaniu przetwornicy napięcia o mocy 2KW będziemy mogli zasilić ekspres do kawy.
Zastosowanie przetwornicy napięcia w kamperze w dużym stopniu ułatwi korzystanie ze standardowych urządzeń elektrycznych. Pozwoli nam zasilacz suszarkę do włosów, czajnik elektryczny itp. Podłączenie przetwornicy napięcia do akumulatora wydaje się banalnie proste i każdy sobie z tym poradzi. Zintegrowanie przetwornicy z siecią ~230V tak aby zasilała ona całą elektrykę nie jest już takie proste. Nie możemy podłączyć jej bezpośrednio do bezpiecznika do którego podłączone jest zasilanie zewnętrzne. Ponieważ w momencie kiedy zapomnimy wyłączyć przetwornicę i podłączymy zasilanie zewnętrzne dojdzie do obrzucenia polaryzacji i nasza przetwornica się zapali. Oczywiście można zintegrować przetwornice w odpowiedni sposób stosując odpowiednie zabezpieczenia ale o tym następnym razem. Tak więc nie podłączaj nieodizolowanej przetwornicy napięcia bezpośrednio do sieci 230V jako źródło zasilania bo może się to źle skończyć.
Więcej o montażu solarów do kampera znajdziesz tutaj.
Jeśli szukasz solidnego elektryka, który zajmie się projektem, budową, konserwacją, optymalizacją lub modernizacją elektryki w twoim kamperze zadzwoń
Specjalizujemy się w budowaniu instalacji fotowoltaicznych w kamerach. Zapewniamy montaż paneli słonecznych do kampera oraz projektujemy instalacje elektryczne w systemie off-grid!
Doradzamy przy budowie kampera. Wiemy, że budowa kampera może być nie lad wyzwaniem, zwłaszcza kiedy robi się to pierwszy raz.
Z nami u twego boku napewno pójdzie dużo łatwiej. Podpowiemy jak zrobić to lepiej, taniej, szybciej i do tego dobrze.
Zadzwoń - 537 181 219