Pon-Pt 09:00 - 20:00
Pon-Pt 09:00 - 20:00
Post Image
07 mar, 2023
Posted by Bartosz
0 comment

Zasilanie w kamperze

Skąd wziąć prąd w kamperze?

Zasilanie w kamperze bez koniecznośći podłączania się do źródła zasilania. Czy to możliwe? W tym blogu opowiemy o tym jak wykonać instalację mającą na celu ładowanie naszego akumulatora pokładowego. Przyjrzymy się wszystkim możliwością pozyskiwania prądu w kamperze. Omówimy trzy główne źródła generowania prądu:

Zanim zaczniemy muszę cię uprzedzić, że ingerencja w instalację elektryczną w kamperze bez podstawowej wiedzy może okazać się groźna lub kosztowna w skutkach. Statystyki wskazują, że 87% pożarów w kamperach  jest wynikiem źle wykonanej instalacji elektrycznej lub wadliwych urządzeń. Tak więc jeżeli nie czujesz się pewnie lub nie wiesz co robisz zleć usługę specjaliście. 

Poniżej znajdziesz poglądowy schemat instalacji elektrycznej zasilającej kampera. Jest to schemat wykorzystujący alternator oraz zasilanie z sieci zewnętrznej jak źródło prądu w kamerze. 

Zasilanie kampera - Schemat instalacji elektrycznej

schemat elektryki w kamperze

Co jest lepsze separator czy ładowarka DC/DC jako źródło ładowania w kamperze?

Kilka słów o zasadzie działania separatora i ładowarki dc/dc. Jak jest różnica pomiędzy tymi dwoma urządzeniami?

Co to jest i jak działa separator akumulatorów

zasilanie w kamperze separator akumulatorów schemat podłączenia

Jest to urządzenia pozwalające ładować akumulator pokładowy zwany również hotelowym w momencie rozruchu silnika. Wzrost napięcia generowany przez alternator powoduje aktywację separatora i umożliwia ładowanie. W momencie wyłączenia zapłonu i spadku napięcia separator ma za zadanie odseparować akumulator pokładowy od rozruchowego, po to aby nie doszło do rozładowania akumulatora rozruchowego.


Plusy i minusy separatora akumulatorów jak żródło zasilania w kamperze   

Ładowarka DC/DC jak źródło prądu w kamperze

zasilanie w kamperze ładowarka dc-dc do kampera

Co to jest ładowarka DC/DC i dlaczego warto ją zastosować w kamperze. 

Ładowarka DC/DC to urządzenie bardzo podobne w swoim działaniu do separatora akumulatorów. Jej zadaniem jest ładować akumulator pokładowy prądem generowanym przez alternator. W momencie rozruchu, ładowarka dc-dc ogranicza natężenie prądu jakim ładowany jest akumulator pokładowy. Ładowarka dc-dc jest urządzeniem bezpieczniejszym dla naszego alternatora z uwagi na kryzę w maksymalnym natężeniu prądu ładowania. 

Różnica między separatorem a ładowarka dc-dc jest taka, że separator nie ogranicza natężenia lądowania a ładowarka dc-dc tak, co czyni ją bezpieczniejszą dla alternatora. 

W przypadku zużytego akumulatora separator nie ograniczy natężenia pochłanianego prądu przez akumulator pokładowy. Tym samym spowoduje to wysokie obciążenie dla naszego alternatora i w rezultacie jego szybkie zużycie lub uszkodzenie. 

Tak więc lądowanie podczas jazdy mamy omówione, ale co w przypadku kiedy się nie ruszamy. 

 

Solary do kampera jak źródło prądu

Solary jak źródło generowania energii elektrycznej w kamperze to od jakiegoś czasu bardzo popularny sposób na pełne baterie.  

Więcej o montażu solarów do kampera znajdziesz tutaj.

Fotowoltaika w kamperze lista urządzeń:

Montaż fotowoltaiki na unoszony dach w kamperze
montaż paneli słonecznych do kampera

Jeśli szukasz solidnego elektryka, który zajmie się projektem, budową, konserwacją, optymalizacją lub modernizacją elektryki w twoim kamperze zadzwoń

+48 537 181 219

Specjalizujemy się w budowaniu instalacji fotowoltaicznych w kamerach. Zapewniamy montaż paneli słonecznych do kampera oraz projektujemy instalacje elektryczne w systemie off-grid!

Leave a Comment

Your email address will not be published.*

Budujesz Kampera?

Doradzamy przy budowie kampera. Wiemy, że budowa kampera może być nie lad wyzwaniem, zwłaszcza kiedy robi się to pierwszy raz.

Z nami u twego boku napewno pójdzie dużo łatwiej. Podpowiemy jak zrobić to lepiej, taniej, szybciej i do tego dobrze.

Zadzwoń - 537 181 219